Jaki kask ochronny do pracy na wysokościach?

2018-09-05
 Jaki kask ochronny do pracy na wysokościach?

Praca na wysokościach zdarza się w wielu różnych branżach. Dotyczy ona budowlańców, monterów wiatraków czy personel czyszczący elewacje. Specjalista po kursie powinien znać zasady pracy na wysokości i mieć specjalny hełm.


Kask ochronny do pracy na wysokościach - kaski

https://workplus24.pl/pl/menu/ochrona-glowy-i-sluchu/kaski-i-helmy-248.html


Praca na wysokościach zdarza się w wielu różnych branżach. Dotyczy ona budowlańców, monterów wiatraków czy personel czyszczący elewacje. Zdarza się, że taki pracownik ma specjalne uprawnienia, a by je zdobyć musiał skończyć kurs, na którym dowiedział się o konieczności stosowania kasku ochronnego do pracy na wysokościach. Niektórzy podejmują się natomiast takiej pracy bez wiedzy odnośnie zagrożeń, jakie wynikają z pracy bez kasku.

Kask ochronny do pracy na wysokościach - hełmy

Brak ochrony podczas pracy na wysokościach może mieć bardzo poważne skutki. O ile w przypadku niektórej odzieży ochronnej jej brak będzie skutkował co najwyżej ubrudzeniem czy lekkim oparzeniem, w tym wypadku kask może zadecydować o przeżyciu pracownika. Najpopularnijeszym wypadkiem, na jaki narażone są osoby wykonujące prace na wysokościach bez kasku, jest upadek z wysokości. Konsekwencje zależą od tego, jak duża ona była, ale może obejmować ona nawet wstrząs mózgu i śmierć. Dlatego kask ochronny do pracy na wysokościach zawsze powinien być zapewniony przez pracodawcę jako podstawowy sprzęt BHP. Jeśli pracodawca nie zapewnił pracownikowi profesjonalnego kasku, najlepszym wyjściem jest samodzielne kupienie go. Warto ponieść ten jednorazowy wydatek,, bo od tego może zależeć życie.
Kask ochronny powinien być wykonany z odpowiednio odpornego materiału, który nie zniszczy się w trakcie upadku. Poza tym musi on być odpowiednio dopasowany do głowy. Bardzo ważną częścią kasku są paski podtrzymujące go pod brodą. Bez nich może się okazać, że kask spadnie przed wypadkiem i pracownik będzie w takim samym niebezpieczeństwie, jak wtedy, gdyby wcale nie miał ochrony na głowę.
Dlatego też w przypadku kasków ochronnych tak ważne jest, by były one stale sprawdzane pod kątem sprawności i wymieniane w razie potrzeby na nowe. Niedopuszczalne powinny być pęknięcia, urwane linki i zaczepy czy wgniecenia, które mogą zadecydować o tym, że kask nie spełni swojej funkcji. Zawsze warto wybierać takie sprzęty dobrej jakości i kupować te, które zostały wyprodukowane przez sprawdzoną markę.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel