Jak wybrać kask roboczy?

2018-07-20
Jak wybrać kask roboczy?Sprawdź, dopasuj, pracuj bezpiecznie!

Czy wiesz jak dopasować hełm, aby stanowił jak najlepszą ochronę dla Twojej głowy?
Zastanawiałeś się kiedyś czy dany kolor hełmu coś oznacza?
Masz wątpliwości kiedy powinieneś wymienić hełm na nowy?

O tym, że warto stosować ochronę głowy na stanowiskach pracy, gdzie jest ona narażona na urazy chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Należy jednak pamiętać, że samo noszenie hełmu nie zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa, a dopiero jego właściwe dopasowanie sprawia, że poziom ochrony jest odpowiedni. Na co zwrócić uwagę, aby hełm ochronny prawidłowo spełniał swoją funkcję?

Po pierwsze upewnij się, że wybrany hełm spełnia wymagania normy EN 397 odnośnie przemysłowych hełmów ochronnych. Dzięki temu zyskasz pewność, że m.in. użyty materiał, parametry konstrukcyjne czy zdolności amortyzacji są w stanie zapewnić odpowiedni poziom ochrony.

Następnie określ rodzaj pracy, a także branżę, w której ma być użytkowany hełm. Modele hełmów różnią się budową i właściwościami w zależności od tego, do jakich prac są przeznaczone. Wybierając hełm należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur w miejscu pracy oraz czy powinien posiadać inne specjalne właściwości, np. elektroizolacyjne, odporność na działanie odprysków stopionego metalu, wentylację czy możliwość dołączenia akcesoriów.

Sprawdź czy termin ważności hełmu nie dobiega końca lub nie jest przekroczony. Czas użytkowania hełmu zazwyczaj jest określony przez producenta i wynosi najczęściej od 2 do 5 lat.

Jak to jest zrobione?
Kolor ma znaczenie
Kolor ma znaczenie

Czy to już czas na nowy hełm?

Termin ważności hełmu jest określony przez producenta i nie należy go użytkować po jego upływie. Istnieje też kilka przesłanek, które świadczą o tym, że hełm podlega wymianie nawet jeśli długość okresu użytkowania jeszcze nie dobiegła końca.
Jedną z oznak tego jest jego uszkodzenie. Nawet jeśli na skorupie zauważalne są niewielkie pęknięcia, hełm traci swoje właściwości ochronne. Jeśli tylko zauważysz, że hełm jest uszkodzony, niezwłocznie wymień go na nowy!
Samodzielne naprawianie i modyfikowanie hełmu jest zabronione, a konserwację hełmu należy przeprowadzać tylko metodami zalecanymi przez producenta. W innym przypadku wycofaj hełm z użytkowania.

Sprawdź naszą pełną ofertę kasków na: https://workplus24.pl/pl/menu/ochrona-glowy-i-sluchu/kaski-i-helmy-248.html 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel