Jaki sprzęt BHP do pracy na wysokościach?

2018-08-31
Jaki sprzęt BHP do pracy na wysokościach?

Praca na wysokościach jest szczególnie niebezpieczna. Bez odpowiedniego sprzętu wyjątkowo łatwo o wypadek. Warto zadbać o sprzęty BHP, które zminimalizują ryzyko szkód.
Sprzęt BHP do pracy na wysokościach - ochrona przed upadkiem

https://workplus24.pl/pl/menu/ochrona-przed-upadkiem-164.html

Prace na wysokości
Praca na wysokościach może być niezbędna w wielu różnych zakładach choćby podczas wieszania ozdób czy czyszczenia dachów. Bywa też niezbędna w domu i jego otoczeniu, na przykład podczas przycinania gałęzi. Istnieje też cała grupa zawodów, w których praca na wysokościach to codzienność i główna część obowiązków, jak na przykład dzieje się to w przypadku monterów trakcji elektrycznej, farm wiatrowych czy konserwatorów powierzchni pionowych. Wszystkie te osoby powinny być zaopatrzone w odpowiedni sprzęt BHP, by móc bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.Sprzęt BHP do pracy na wysokościach - szelki bezpieczeństwa

Powinien o niego zadbać szef takiego przedsiębiorstwa. Jednak zawsze, gdy istnieją wątpliwości co do jakości dostarczonego przez niego sprzętu, warto dla własnego bezpieczeństwa samemu kupić odpowiedni sprzęt. To też wygodne w dużych firmach, gdzie sprzęt „po koledze” może być inaczej ustawiony i wymagać za każdym razem długotrwałej regulacji. Poza tym taki sprzęt z nieznaną historią może być uszkodzony, o czym dowiemy się dopiero wtedy, gdy będzie za późno. Dlatego w miarę możliwości osoby, które dużo czasu spędzają na wysokościach, powinny mieć swój.

Sprzęt BHP do pracy na wysokościach - kask ochronny

Najważniejszą częścią sprzętu do pracy na wysokościach są szelki, które utrzymają osobę spędzającą czas na wysokościach w odpowiedniej pozycji i uniemożliwią jej spadnięcie na ziemię. Te również muszą być dobrej klasy sprzętem, który nie będzie się rozciągał z jednej strony, ale z drugiej – nie zacznie tamować krwi. Poza szelkami chroniącymi przed upadkiem z wysokości liczy się również kask ochronny. To specjalny rodzaj ochrony głowy, który zapina się pod szyją. Jeśli zapięcie jest niesolidne, kask spadnie przy drobnym ruchu, dlatego lepiej zadbać o ten dobrej jakości. 
Do tych podstawowych elementów, które musi posiadać każda ekipa powinno dokupić się też zestaw ogólny. W jego skład na pewno powinna wchodzić co najmniej jedna drabina linowa, punkt kotwiczący a także urządzenie samohamowne. Do nich warto mieć specjalną linę i system noszy do transportu pionowego. Trzeba pamiętać o tym, by lina nie była przypadkowa, lecz pochodziła z fachowego sklepu ze sprzętem BHP. W przeciwnym razie może być mniej trwała i odporna.

 


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel