Jakie buty ochronne dla elektryka?

2018-09-02
Jakie buty ochronne dla elektryka?

Dawniej elektrycy pracowali w zwykłym ubraniu.
Z takim fachowcem kojarzy się najczęściej koszula w kratę i zwykłe sztruksowe spodnie.
To jednak mit, bo podczas zaawansowanych prac elektrycznych fachowiec powinien mieć określony strój, w tym między innymi buty ochronne dla elektryka.Jakie buty ochronne dla elektryka - buty elektroizolacyjne

https://workplus24.pl/pl/menu/ochrona-nog/polbuty-i-sandaly/polbuty-231.html

W pracy elektryka najważniejsze jest to, by poszczególne elementy ubioru nie przewodziły elektryczności, a najlepiej, by od niej izolowały. To może zrobić dużą różnicę pomiędzy bezpiecznym i zagrażającym życiu strojem elektrycznym. Jeśli chodzi o buty, to szczególnie dziś ważne jest, by fachowiec miał na stopach zawsze buty ochronne dla elektryka. Dawniej buty glównie były tworzone z solidnych, naturalnych materiałów, takcih jak skóra czy płótno. Dziś często są to całkowicie sztuczne substancje, które są łatwopalne a dodatkowo się elektryzują. Buty do prac elektrycznych nie powinny mieć elementów z łatwopalnych tworzyw sztucznych takich jak polar, ani wstawek z plastiku. Wejście elektryka na teren prac elektrycznych w tego typu obuwiu może sprawić, że ulegnie on nieszczęsliwemu wypadkowi. Dlatego warto przed rozpoczęciem prac założć odpowiednie buty ochronne dla elektryka. W przeciwieństwie do butów ochronnych dla innych branż, te są zwykle bardzo solidne i wyglądają na tyle uniwersalnie, że mogą być też noszone poza pracą. To najczęściej mocne buty sięgające tuż do kostki lub ponad nią, z odpowiednio skutecznymi sznurowaniami. Powinny mieć podwszwę, która zapobiega przed przypadkowym poślizgnięciem się, a dodatkowo izoluje od wody. Wodoodporna powinna być zresztą cała wierzchnia warstwa buta, by odpowiednio izolować przed ewentualnym porażeniem prądem. But taki musi też dobrze przylegać do stopy i kostki, co zapobiega skręceniom.
 
Każdy, kto nawet okazjonalnie wykonuje drobne prace elektryczne, powinien wiedzieć, że porażenie prądem może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia wtedy, gdy nie są zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa. Dlatego warto zadbać wcześniej o odpowiednią odzież ochronną, a szczególnie o dobre obuwie do prac elektrycznych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel